تبلیغات
دانلودکن - نامه های نیما یوشیج

 

لینك دوستان: خالی
وقتی که کارت تمام شد دست از کار بردار نه زمانی که خسته شدی! "مدیر اصلی"


نامهای عاشقانه ی نیما یوشیج ( pdf )

زندگی نیما یوشیج

در میان شاعران و نویسندگان ایرانی بسیار اندکند کسانی که تامل ها و نامه های عاشقانه ی خود را به یادگار گذاشته باشند. شاعر برجسته ی معاصر نیما یوشیج یکی ار این معدود نمونه هاست . در نامه های عاشقانه ی نیما یوشیج ما با چشم اندادازی بسیار شورانگیر روبرو میشویم.

نیما در سال 1276 هجری شمسی در دهکده ای به نام یوش ، واقع در مازندران چم به جهان گشود. خواندن و نوشتن را نزد اخوند در فرا گرفت ولی دلخوشی چندان از اخوند ده نداشت جون او را شکنجه می داد و در کوچکی بارها دنبال نیما یشیج میکرد.

پس از انکه به تهران رفت و در مدرسه عالی سن لویی مشغول تحصیل شد ... در مدرسه از بچه ها کنار گیری میکرد و به گفته خود نیما یوشیج با یکی از دوستان مادام از مدرسه فرار می کرد و پس از مدتی با تشویق یکی از معلمان به نام نظام وفا شعر گفتن و در همان زمان با زبان فرانشه اشنایی یافت و به شعر گفتن به سبک خراسانی مشغول گشت. در سال 1300 منظومه قصه رنگ پریده را سرود که در روزنام میرزاده عشقی به چاپ رساند ... در همان زمان بود که مخالفت بسیاری از شاعران پیر و سبک قدیم را بر انگیخت ... شاعرانی چون : مهدی حمیدی ، ملک الشهرای بهار و ... به مخالفت و دشمنی با وی پرداختند و به مسخره و ازار وی دست زدتد. نیما سبک خاص خود را داشت و به سبک شاعران قدیم شعر نمی سرود و در شعر او مصراعها کوتاه و بلند می شدند. نیما پس از مدتی به تدریج در مدرسه های مختلف از جمله مدرسه عالی صنعتی تهران و همکاری با روزنامه هایی چون : مجله موسیقی ، مجله کویر و ... پرداخت.

از معروفترین شعرهای نیما می توان به شعر های افسانه ، ای ادمها ، ناقوس ، مرغ امین اشاره کرد . نیما در 13 در 1328 چشم از جهان برو بست.

تکه ای از شعر نیما یوشیج:

فریاد میزنم ،

می چهره ام گرفته !

من قایقم نشسته به خشکی!

مقصود من ز حرفم معلوم بر شماست ،

یکی دست بی صداست ،

من ، دست من کمک ز دست شما میکند طلب ،

فریاد من شکسته اگر در گلو ،وگر

فریاد من رسا،

من از برای راه خلاص خود و شما،

فریاد میزنم،

فریاد میزنم !!

منبع مطالب و نوشته ها : www.danlodbank.tk

منبع دانلود و فضا : www.danlodbank.tk

تهیه کننده مطلب : ساقی

لینک  دانلود :

لینک1

با تشکر از اینکه مطلب ما را مشاهده کردید.

درخواست ما از شما:

شما نیز برای کمک و حمایت از ما می توانید بر روی یکی از تبلیغات های گرافیکی کلیک کنید تا در این صورت ما در امد کوچکی را از طریق کلیک شما کسب کرده تا بتوانیم خدمات بهتر به شما و ایرانیان عزیز بدهیم. با تشکر.

گروه هایی که مایل به تبادل لینک هستند با ایدی زیر در تماس باشند.

alxaimer@yahoo.com
لینك مطلب نظرات [] 
نوشته:ساقی ساعت:10:22 ب.ظ  تاریخ:یکشنبه 17 آذر 1387

از این پس شما میتوانید هر هفته 1 کاغذ دیواری زیبا و جالب از ما هدیه بگیرید برای دیدن و دریافت کاغذ دیواری این هفته روی عكس زیر كلیك كنید .

به زودی